W miniony weekend w ramach projektu "Otłoczyn Stacja - skansen XIX-wiecznego kolejnictwa in situ" grupa wolontariuszy oraz osób zaangażowanych w jego realizację wzięła udział w dwudniowej wycieczce po Wielkopolsce.
Odwiedziliśmy wolsztyńską Parowozownię - jedyną czynną lokomotywownię w Europie, z której niemal codziennie parowozy wydawane są do prowadzenia planowych pociągów pasażerskich. W Wolsztynie zwiedziliśmy także otwarty w 1986 r. Skansen Budownictwa Ludowego. Drewniane chaty i wiatrak koźlak uzupełnia mała architektura, taka jak piec chlebowy, gołębnik czy psie budy. W skansenie możemy zobaczyć zabudowania dawnych społeczności wiejskich, od ubogiego komornika aż po karczmarza i osadników olęderskich.
Drugi dzień wycieczki spędziliśmy w Kórniku, gdzie zwiedziliśmy zamkowe komnaty i poznaliśmy m.in. historię jego ostatniego właściciela - Władysława Zamoyskiego, który przekazał całe swoje dobra, w tym zamek wraz z imponującą kolekcją dzieł sztuki, zbiorami bibliofilskimi i ogrodem dendrologicznym (Arboretum Kórnickie) narodowi polskiemu.
Arboretum jest jedną z bogatszych w kraju kolekcją roślin drzewiastych, obecnie liczy ich około 3000. Za dwa lata będzie obchodziło swoje okrągłe 200-ste urodziny. Historia roślinnej kolekcji rozpoczęła się w roku 1826, kiedy nowy właściciel Kórnika hrabia Tytus Działyński zaczął przebudowę ogrodów przyzamkowych.
Dziękujemy dzielnym uczestnikom
naszej wycieczki, że nie przestraszyła ich deszczowo - jesienna
pogoda a ta ducha nie opuszczała ich nawet na moment
Fot. M. Sarnocińska i K. Falleńczyk
---------------------------------
Wycieczka była jednym z zadań projektu „Otłoczyn Stacja - skansen XIX-wiecznego kolejnictwa in situ” współfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz