czwartek, 1 sierpnia 2024

ZAPRASZAMY WOLONTARIUSZY DO WSPÓLNEGO PORZĄDKOWANIA

W związku z zakończeniem przez Nadleśnictwo Gniewkowo, Lasy Państwowe wycinki roślinności wokół schronu bojowego z II wojny światowej Ringstand 58C, popularnego Tobruka w Białych Błotach zapraszamy do włączenia się w akcję porządkowania terenu wokół niego.
Tobruk ten jest częścią kompleksu zachowanych kilkunastu schronów bojowych Ringstand 58c i 2 schronów biernych piechoty Regelbau 668 z 1944 roku, wchodzących w skład pasa zewnętrznego Twierdzy Toruń.
W 2010 roku na trasie budowy autostrady A1 znalazły się dwa takie obiekty. Ocalono jeden ze schronów Ringstand 58c w punkcie oporu „Otłoczyn-Szosa”. Został on przeniesiony 18 stycznia 2011 r. do Skansenu Fortyfikacji Pancernej w Toruniu. Drugi niestety zniszczono.
---------------------------------

Zadanie jest częścią projektu Otłoczyn Stacja - skansen XIX-wiecznego kolejnictwa in situ współfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030



 

środa, 17 lipca 2024

KONKURS FOTOGRAFICZNY- ZACHOWAĆ OTŁOCZYN STACJĘ

 



W związku z planowanym wydaniem książki na temat istniejącego od 1862r. kolejowego osiedla Otłoczyn , zwanego Stacją, stowarzyszenie Kuźnia talentów-Peron 9 i 3/4 organizuje konkurs fotograficzny, którego fotograficznymi obiektami jest jego zachowana architektura.

Konkurs jest jednym z zadań projektu " Otłoczyn Stacja - skansen XIX wiecznego  kolejnictwa in situ", współfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Zapraszamy do udziału !





ZAŁĄCZNIKI




niedziela, 14 lipca 2024

FOTOGRAFICZNO - HISTORYCZNY SPACER PO OTŁOCZYNIE "STACJI"

Dzisiejszego popołudnia odbył się pierwszy spacer historyczno - fotograficzny po kolejowym osiedlu Otłoczyna, zwanym Stacją.
Przybliżyliśmy okoliczności powstania w 1862 r. tej części Otłoczyna (dziękujemy dr Tomasz Krzemiński za prelekcję). Chcieliśmy też przybliżyć podstawy sztuki fotografowania, ale historia je przyćmiła.
Wszystkie informacje będą zawarte w e-booku, który uczestnicy wszystkich 3 zaplanowanych spacerów otrzymają.
Odwiedziliśmy okolicę wszystkich 12 budynków mieszkalnych, które się tutaj zachowały i cmentarz ewangelicki, który powstał w związku z zamieszkaniem tego terenu w XIX wieku przez pracowników kolejowych i granicznych.
Cała osada powstała z powodu usytuowania w jej pobliżu granicy zaborów, mającej swój bieg na Tążynie.
Zaczęliśmy od dworca, przeszliśmy obok typowych budynków mieszkalnych budownictwa kolejowego tej epoki, obok budynku poczty (utrzymującej swoją pierwotną funkcję aż do lat 90-tych XX wieku) aby dotrzeć do budynków, pełniących funkcję instytucji związanych z dawną granicą (komora celna).
Szukaliśmy słynnego swego czasu, leśnego parku (Wald Park) właściciela restauracji dworcowej, Rudolfa de Comin - póki co bez sukcesu, ale sądzimy że finał poszukiwań archiwalnych, związanych z wydaniem książki, rozwiąże i tę zagadkę lokalizacyjną.
Spacer skończyliśmy przy cmentarzu, na którym poza doprowadzającą do niego leciwą aleją lipową, rośnie majestatyczny świerk, spełniający przesłanki do uznania go pomnikiem przyrody.
Pokłosiem spaceru (i kolejnych, które odbędą się późnym latem i wczesną jesienią - info na naszej stronie) będzie ogłoszony w najbliższym tygodniu konkurs fotograficzny, którego celem będzie zachowanie w obiektywie Otłoczyna Stacji.
Poza oczywistym nagrodzeniem laureatów (listopad br.) prace te znajdą się w wydanej w przyszłym roku książce nt. Otłoczyna Stacji.
Dziękujemy za obecność i wszystkie rozmowy 🙂
Z dzisiejszymi uczestnikami skontaktujemy się jeszcze mailowo (w przypadku podania adresu email w liście obecności).
Spacer poprowadziła Zuzanna Falleńczyk.
Fot. Marzena Szyszka, Daria Otlewska, Karolina Falleńczyk
---------------------------------
Współfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030









 

środa, 3 lipca 2024

ZAPRASZAMY NA SPACER PO OTŁOCZYNIE "STACJI"

 

ZAPRASZAMY NA SPACER HISTORYCZNO-FOTOGRAFICZNY PO OTŁOCZYNIE STACJI
Spacer odbędzie 14 lipca br. w niedzielę; rozpoczęcie spod dworca kolejowego w Otłoczynie o godz. 15:00.
Podczas spaceru jego uczestnicy zostaną zapoznani z okolicznościami powstania osiedla kolejowego, charakterystycznymi elementami architektury kolejowej XIX wieku oraz będą mieli okazję do wykonania fotografii na konkurs fotograficzny.
Serdecznie zapraszamy!
------------------------------------------------------------------
Spacer jest częścią projektu "Otłoczyn Stacja-skansen XIX wiecznego kolejnictwa in-situ".

Współfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021– 2030.



niedziela, 5 maja 2024

POLONEZA CZAS ZACZĄĆ !


Polonez (fr. polonaise) czyli polski taniec narodowy o rodowodzie dworskim został wpisany 5 grudnia 2023r. na Światową Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
Fakt ten min. zainspirował nasze stowarzyszenie do włączenia tego tańca w miejskie obchody 233 rocznicy Konstytucji 3 maja.
Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu była członkini stowarzyszenia Dorota Iwińska.
Wszyscy, którzy byli obecni na 3-majowych obchodach mogli zobaczyć przepiękny taniec na ulicach miasta, który wobec braku orkiestry, znakomicie dopełnił uroczystego charakteru tego święta !
Nie możemy nie wspomnieć o wspaniałej 45- metrowej fladze uszytej przez Środowiskowy Dom Samopomocy im. Prof. Jana Władysława Piltza i przepięknie zaprezentowanej przez uczniów Mundurowego Technikum BZDZ w Aleksandrowie Kujawskim oraz o wypuszczeniu gołębi przez Polski Związek Gołębi Pocztowych w Aleksandrowie Kujawskim.
Stowarzyszenie dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się i przyczynili się do pięknego udziału naszego stowarzyszenia w organizacji akcji "Poloneza czas zacząć" , są to :
- Zespół Szkół nr 1 Centrum Kształcenia Praktycznego za wypożyczenie przepięknych strojów szlacheckich,
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu, za przyjazd i zaprezentowanie min. układu tanecznego na Placu 3 maja,
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Danilewicz Zielińskiej min. za przygotowanie okolicznościowych plakietek, które otrzymali uczestnicy uroczystości ,
- młodym tancerzom, którzy pomimo długiej "majówki" zaprezentowali przepiękny układ taneczny na ulicach miasta,
- instruktorkom , które w niewiarygodnie krótkim czasie skonstruowały układ tańca na ulicach.
Wszystkim jeszcze raz dziękujemy !
Fot. Aneta Thiede






 

sobota, 27 kwietnia 2024

ESKAPADA W ALEKSANDROWIE NA TROPACH PANA SAMOCHODZIKA...

 27 kwietnia wraz z Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Danilewicz Zielińskiej oraz Grupa Turystyczno - Krajoznawcza zaprosiliśmy na spacer tropami Pana Samochodzika w ramach ESKAPADA. Poznaj swój region z przewodnikiem.

W tym roku przypada 95 rocznica urodzin (1929r.) 30 rocznica śmierci (1994r.) Zbigniewa Nienackiego oraz 60 rocznica wydania pierwszej książki z serii przygód najsłynniejszego historyka sztuki czyli " Pan Samochodzik i Wyspa Złoczyńców", którego akcja osadzona jest / przynajmniej częściowo/ w Aleksandrowie Kujawskim.
Spacer o charakterze historyczno-literackim odbywał się na dystansie 6 km ulicami : Wojska Polskiego, Słowackiego, Narutowicza, Dworcowa, Wyspiańskiego, Parkowa, Wojska Polskiego. Piękna pogoda sprzyjała długiej wędrówce 🙂
Eskapadowicze poznali historię miasta, odwiedzili dworzec kolejowy, pałacyk Trojanowskich, Dolinkę Szwajcarską i piramidę.
Po drodze podziwiali min. mural Anny Idzikowskiej 🙂.
W trakcie spaceru prezentowane były fragmenty książek "Sumienie" i "Wyspa Złoczyńców", które odnosiły się do prawdziwych lokalizacji w mieście; fikcja literacka była konfrontowana z prawdą historyczną. W holu biblioteki znajduje się wystawa, na której można zobaczyć jego etapy.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznej ESKAPADA. Poznaj swój region z przewodnikiem.
(...)Droga do Aleksandrowa miała kilka ostrych wiraży. A kiedy je przebył, stało się z nim to, co zawsze się z nim działo,ilekroć zbliżał się do tej miejscowości : ogarniały go wspomnienia dzieciństwa i przenikała fala czułości dla samego siebie." (...)
Widzisz ten czerwony, duży kościół ?- Piotr pokazał palcem.- Pod tym kościołem żebrała moja babka.
Nie wierzysz ? Żebrała. To była piekielna staruszka. Otrzymywała emeryturę po mężu kolejarzu i miała własny domek w okolicach Koluszek.
Najstarsza córka, żona lekarza powiatowego, który tu właśnie mieszkał, zaprosiła babkę do siebie, jako że miała siedem pokojów z kuchnią, dwie służące, a była bezdzietna.
Babka lubiła pieniądze i zbierała je w duży worek, który, gdy była w świetnym humorze, pokazywała mi i pozwalała się bawić pieniędzmi.
Lecz babka rzadko bywała w dobrym humorze. Od czasu do czasu wyobrażała sobie , że córki pozostawiły ją w nędzy.
Wówczas uciekała ze swego elegancko urządzonego pokoju w domu ciotki, siadała pod kościołem wraz z żebraczkami i wyciągała rękę po datek, szepcząc, że wyrodne córki ją w świat wygnały.
Wyobrażasz sobie, co się wówczas działo ? (..)
Z Nienacki"Sumienie"






sobota, 20 kwietnia 2024

SPRZĄTANIE DOLINKI SZWAJCARSKIEJ

 AKCJA SPRZĄTANIA !

Tegoroczna pogoda potwierdza przysłowie „kwiecień-plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” . Mimo tego w zimne, deszczowe przedpołudnie 20 kwietnia nieliczna sześcioosobowa grupa entuzjastów postanowiła posprzątać przypałacowy park oraz dolinkę szwajcarską, przed zbliżającą się wojewódzką imprezą turystyczną „Eskapada- poznaj swój region z przewodnikiem !”
Miłym zaskoczeniem był porządek w parku, a nawet nad stawem !
Natomiast w samej dolince, mimo bujnej roślinności , pełnej kwitnących kwiatów przykrywających nonszalancję osób z niej korzystających , zebrano ponad worek śmieci, głównie butelek i puszek po alkoholach.
Jeszcze gorzej było na odcinku od dolinki do siłowni napowietrznej; tutaj porastające obie strony drogi krzewy skrywały tradycyjnie butelki szklane i plastikowe, porzucane po spożyciu ; ale również reklamówki ze zużytym kocim żwirkiem i zużyte opakowania po kocim jedzeniu…
Łącznie zebrano 3 worki czyli dużo mniej niż w poprzednich akcjach, co nie zmienia faktu, że o 3 za dużo.



czwartek, 21 marca 2024

MAMY TO - PROJEKT O STACJI OTŁOCZYN DOFINANSOWANY !

ZNAKOMITA WIADOMOŚĆ W PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY !
NIW - CRSO po raz kolejny doceniała projekt naszego stowarzyszenia w ramach programu NOWE FIO 2024, którego autorką jest Karolina Falleńczyk ! Dopieszczała, poprawiała do końca i jest !
Otłoczyn "Stacja" - skansen XIX wiecznego kolejnictwa in situ , otrzymał dofinansowanie jako jeden z 204 projektów , spośród blisko 2000 złożonych !
Ależ się cieszymy ! 🙂