niedziela, 14 lipca 2024

FOTOGRAFICZNO - HISTORYCZNY SPACER PO OTŁOCZYNIE "STACJI"

Dzisiejszego popołudnia odbył się pierwszy spacer historyczno - fotograficzny po kolejowym osiedlu Otłoczyna, zwanym Stacją.
Przybliżyliśmy okoliczności powstania w 1862 r. tej części Otłoczyna (dziękujemy dr Tomasz Krzemiński za prelekcję). Chcieliśmy też przybliżyć podstawy sztuki fotografowania, ale historia je przyćmiła.
Wszystkie informacje będą zawarte w e-booku, który uczestnicy wszystkich 3 zaplanowanych spacerów otrzymają.
Odwiedziliśmy okolicę wszystkich 12 budynków mieszkalnych, które się tutaj zachowały i cmentarz ewangelicki, który powstał w związku z zamieszkaniem tego terenu w XIX wieku przez pracowników kolejowych i granicznych.
Cała osada powstała z powodu usytuowania w jej pobliżu granicy zaborów, mającej swój bieg na Tążynie.
Zaczęliśmy od dworca, przeszliśmy obok typowych budynków mieszkalnych budownictwa kolejowego tej epoki, obok budynku poczty (utrzymującej swoją pierwotną funkcję aż do lat 90-tych XX wieku) aby dotrzeć do budynków, pełniących funkcję instytucji związanych z dawną granicą (komora celna).
Szukaliśmy słynnego swego czasu, leśnego parku (Wald Park) właściciela restauracji dworcowej, Rudolfa de Comin - póki co bez sukcesu, ale sądzimy że finał poszukiwań archiwalnych, związanych z wydaniem książki, rozwiąże i tę zagadkę lokalizacyjną.
Spacer skończyliśmy przy cmentarzu, na którym poza doprowadzającą do niego leciwą aleją lipową, rośnie majestatyczny świerk, spełniający przesłanki do uznania go pomnikiem przyrody.
Pokłosiem spaceru (i kolejnych, które odbędą się późnym latem i wczesną jesienią - info na naszej stronie) będzie ogłoszony w najbliższym tygodniu konkurs fotograficzny, którego celem będzie zachowanie w obiektywie Otłoczyna Stacji.
Poza oczywistym nagrodzeniem laureatów (listopad br.) prace te znajdą się w wydanej w przyszłym roku książce nt. Otłoczyna Stacji.
Dziękujemy za obecność i wszystkie rozmowy 🙂
Z dzisiejszymi uczestnikami skontaktujemy się jeszcze mailowo (w przypadku podania adresu email w liście obecności).
Spacer poprowadziła Zuzanna Falleńczyk.
Fot. Marzena Szyszka, Daria Otlewska, Karolina Falleńczyk
---------------------------------
Współfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030









 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz