wtorek, 27 sierpnia 2024

SPACER FOTOGRAFICZNY Z UCZESTNIKAMI WARSZTATÓW TERAPII ZAJĘCIOWEJ W KACZEMCE...


 

Dzisiejszego poranka odbył się kolejny spacer fotograficzny po zabytkowym osiedlu kolejowym Otłoczyna. Wzięli w nim udział uczestnicy Warsztat Terapii Zajęciowej "Karczemka" Fundacja im. Brata Alberta.

Dowiedzieli się o okolicznościach powstania w XIX wieku tutejszych, ceglanych budynków i dworca kolejowego oraz poznali nieco technik wykonywania zdęć architektury. Mamy nadzieję, że zrobione zdjęcia zgłoszą na trwający konkurs fotograficzny "Zachować Otłoczyn Stację" ?

Fotografie prócz tego, że zostaną ocenione pod kątem wyłonienia zwycięzców konkursu to zilustrują wydaną w przyszłym roku książkę nt. Otłoczyna Stacji.

Serdecznie dziękujemy za udział!

Kolejne spotkanie wokół fotografii i regionalnej historii 5 października.

---------------------------------

Spacer był jednym z zadań projektu „Otłoczyn Stacja - skansen XIX-wiecznego kolejnictwa in situ” współfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.




piątek, 23 sierpnia 2024

SZYDEŁKIEM , IGŁĄ I ŻYWICĄ MALOWANE KUJAWSKIE KWIATY .

Chabry maki i rumianki w dziele każdej Kujawianki !

Dziś zakończyliśmy nasz pięciodniowy cykl warsztatów rękodzielniczych , których motywem przewodnim były polne kwiaty; w warsztatach wzięły udział łącznie 42 panie w wielu 11-74 lat.

Warsztaty poprowadziły Panie Karolina Czyżyk-Grzelińska, Julia Werner i Bożena Stankiewicz; pod kierunkiem których uczestniczki poznawały tajniki wykonania biżuterii z żywicy epoksydowej, szydełkowania oraz haftu krzyżykowego.

Uczestniczki otrzymały pakiety materiałów , z których korzystały podczas zajęć i które służyć im będą do szlifowania nabytych umiejętności.

Mamy nadzieję, że udało się nam zasiać nowe pasje i przekazać cenną wiedzę !

Warsztaty współfinansowało Starostwo Powiatowe w Aleksandrowie Kujawskim oraz Gmina Miejska w Aleksandrowie Kujawskim.


Partnerem w projekcie była Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Danilewicz Zielińskiej, której dziękujemy za udostępnienie czytelni do realizacji naszego projektu ?









 


piątek, 16 sierpnia 2024

LEŚNA NEKROPOLIA, WOLONTARIUSZE W AKCJI !

Mimo skwaru wczoraj na cmentarzu ewangelickim w Otłoczynie Stacji pracowała spora grupa wolontariuszy.

Mimo, że cmentarz jest bardzo zniszczony i jego największym atutem jest zielona, spokojna lokalizacja to po wczorajszych działaniach wygląda naprawdę pięknie. A będzie jeszcze lepiej!

W akcji uczestniczyły m.in. dziś już dorosłe dzieci, które w 2015 roku bardzo napracowały się, aby pozostałe na cmentarzu nagrobki ujrzały promienie słoneczne.

Dziś ci wolontariusze dają już przykład swoim dzieciom ? Najmłodszy Adaś, który z nami pracował ma 3 latka.

Kolejne spotkanie za 3 tygodnie, 7 września.

---------------------------------

Prace na XIX-wiecznym cmentarzu odbywają się w ramach projektu „Otłoczyn Stacja - skansen XIX-wiecznego kolejnictwa in situ” współfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030




 

sobota, 10 sierpnia 2024

BUNKIER JAK NOWY !

Kilkanaścioro wolontariuszy pracowało dziś w pocie czoła, porządkując teren wokół oraz sam schron bojowy z II wojny światowej - Ringstand 58C w Białych Błotach.

Tobruk jest jednym z obiektów zewnętrznego pasa obronnego Twierdzy Toruń wybudowanych w 1944 roku.

Po wojnie został wykorzystany jako składowisko chemicznych substancji – mogilnik. W 2010 roku mogilnik uprzątnięto wywożąc składowane materiały. Po tej akcji zaplanowano likwidację obiektu. Nie wiemy czemu plany uległy zmianie, ale dzięki temu dziś schron dostał prezent na swoje okrągłe 80 urodziny.

Wyzbieraliśmy śmieci, oczyściliśmy go z mchu oraz z zalegających wokół gałęzi i stert liści.

Podczas akcji schron odwiedzili już pierwsi turyści (aż z Łodzi), którzy zainteresowani wydarzeniem i całym projektem „Otłoczyn Stacja – skansen XIX-wiecznego kolejnictwa in situ” udali się następnie na zwiedzanie kolejowego osiedla Otłoczyna oraz cmentarza ewangelickiego, znajdującego się w tej części wsi, za torami.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom za włączenie się w dzisiejsze prace. A już za tydzień zapraszamy na porządkowanie wspomnianego cmentarza.

---------------------------------

Zadanie zostało zrealizowane jako część projektu „Otłoczyn Stacja - skansen XIX-wiecznego kolejnictwa in situ” współfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030





 

czwartek, 1 sierpnia 2024

ZAPRASZAMY WOLONTARIUSZY DO WSPÓLNEGO PORZĄDKOWANIA

W związku z zakończeniem przez Nadleśnictwo Gniewkowo, Lasy Państwowe wycinki roślinności wokół schronu bojowego z II wojny światowej Ringstand 58C, popularnego Tobruka w Białych Błotach zapraszamy do włączenia się w akcję porządkowania terenu wokół niego.
Tobruk ten jest częścią kompleksu zachowanych kilkunastu schronów bojowych Ringstand 58c i 2 schronów biernych piechoty Regelbau 668 z 1944 roku, wchodzących w skład pasa zewnętrznego Twierdzy Toruń.
W 2010 roku na trasie budowy autostrady A1 znalazły się dwa takie obiekty. Ocalono jeden ze schronów Ringstand 58c w punkcie oporu „Otłoczyn-Szosa”. Został on przeniesiony 18 stycznia 2011 r. do Skansenu Fortyfikacji Pancernej w Toruniu. Drugi niestety zniszczono.
---------------------------------

Zadanie jest częścią projektu Otłoczyn Stacja - skansen XIX-wiecznego kolejnictwa in situ współfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030