sobota, 30 listopada 2019

Wystawa "Kapliczka z lasów grabskich - perła kujawskiej ziemi" (28.11.2019)


Jest to trzecia i zarazem ostatnia już część naszego projektu pt. "Aleksandrów Kujawski w fotografii i literaturze", zrealizowanego w ramach obchodów 100- lecia samorządu polskiego w Aleksandrowie Kujawskim.

Ekspozycja nosząca nazwę :"Kapliczka z lasów grabskich - perła kujawskiej ziemi", to efekt współpracy Stowarzyszenia "Kuźnia Talentów. Peron 9 i 3/4" z Miejską Biblioteką Publiczną im. Marii Danilewicz Zielińskiej w Aleksandrowie Kujawskim.

🎬
Wystawę uświetniła projekcja filmu pt. ,,Pustelnica z lasów grabskich" w reż. Andrzeja Mrówczyńskiego i Antoniego Pelczyka.
Projekt został dofinansowany z budżetu Powiatu Aleksandrowskiego i Gminy Miejskiej Aleksandrów Kujawski.

A teraz trochę historii:

👇👇

XVIII- wieczna kaplica znajdowała się niegdyś w lasach grabskich na południowo-wschodnim skraju Puszczy Bydgoskiej (obecnie jest to teren pomiędzy Toruniem a Służewem).
Kapliczka powstała z inicjatywy ówczesnego właściciela Grabia - hrabiego Dąbskiego.
Po wojnie znalazła się na terenie, na którym utworzono poligon. Przez kolejne lata popadała w ruinę. Dopiero w 1978 roku postanowiono ją rozebrać i przenieść w inne miejsce.
Kapliczkę odrestaurowano w Dziekanowicach, gdzie stoi do dziś.


Wystawę można obejrzeć w Miejskiej Bibliotece. Zapraszamy!

Fot. Marek  Ignatowski












sobota, 23 listopada 2019

"Kapliczka z lasów grabskich - perła kujawskiej ziemi"

Stowarzyszenie "Kuźnia Talentów. Peron 9 i 3/4" oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Danilewicz Zielińskiej zapraszają na wystawę, która odbędzie się 28 listopada br. o godz. 17.00. 

Ekspozycja poprzedzona będzie projekcją filmu pt. "Pustelnica z lasów grabskich" w reż. Andrzeja Mrówczyńskiego i Antoniego Pelczyka.

Wystawa jest częścią projektu pn.: „Aleksandrów Kujawski w fotografii i literaturze”, dofinansowanego z budżetu Powiatu Aleksandrowskiego i Gminy Miejskiej Aleksandrów Kujawski.


Gawędzili, śpiewali i legyndy kujaskie opowiadali…


20 listopada br. w sali kolumnowej aleksandrowskiego dworca kolejowego odbyło się spotkanie z państwem Haliną i Antonim Łukaszewiczami z Kowala, pt. ”Legyndy o Aleksandrowie Kujaskim”.  

Spotkanie zorganizowano przy współpracy Stowarzyszenia „Kuźnia Talentów. Peron 9 i ¾” z Miejską Biblioteką Publiczną im. Marii Danilewicz Zielińskiej w Aleksandrowie Kujawskim.

Antoni Łukaszewicz to gawędziarz i miłośnik regionalnej kultury. Z jego pasji do kujawskiego folkloru zrodził się pomysł stworzenia muzeum – „Galerii Kujawskiej” w Kowalu, gdzie od lat, wspólnie z żoną, gromadzą niespotykane i zapomniane już dzisiaj eksponaty codziennego użytku, takie jak m.in.: elementy dawnego wyposażenia izby mieszkalnej czy sprzęty.

Pani Halina Łukaszewicz, która swoim wspaniałym głosem i śpiewem uświetniła spotkanie, jest solistką zespołu Melodia, kultywującym folklor kujawski w Kowalu od 2006 roku.

Antoni Łukaszewicz jest autorem „Słownika gwary Kujaw Wschodnich, wyrazów dawniej używanych, porzekadeł i powiedzonek”, a także dwutomowego wydania „Kujawskich legend, gawęd i gadek”.

Aby chronić bogactwo kultury i tradycji kujawskiej przed zapomnieniem, pisarz stara się szerzyć miłość do „małej ojczyzny” poprzez swoje opowieści i spotkania. Takie żywe lekcje historii są doskonałą okazją, by młodzi ludzie mieli możliwość wysłuchania zapomnianych już gawęd i opowieści kujawskich.

Czy znacie legendy o Aleksandrowie Kujawskim? Jeśli nie, zachęcamy do sięgnięcia po książkę „Kujawskie legendy, gawędy i gadki”.

Znajdziecie tam trzy „legyndy” związane z naszym miastem:

- „Legynde ło kościotrupie, co groł w karty”
- „Legynde ło spotkaniu cesorza ji cara w Aleksandrowie”
- „Legynde ło kujaskim dobrym hrabiu”

Projekt został dofinansowany z budżetu Gminy Miejskiej Aleksandrów Kujawski

Fot. Katarzyna Patyk i Beata Stolarska 












piątek, 8 listopada 2019

 

 

 

Stowarzyszenie „Kuźnia Talentów. Peron 9 i 3/4” oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Danilewicz Zielińskiej zapraszają na spotkanie z Antonim Benedyktem Łukaszewiczem, stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gawędziarzem i wielkim miłośnikiem gwary kujawskiej.